Doğalgaz Zamlarına Karşı Nasıl Önlem Alınır?

Bu kış doğalgaza gelen zamlardan dolayı faturalarımız biraz kabarık gelebilir. Kombileri çalıştırmaya başladığımızda bu durumun faturalara nasıl yansıyacağını da öğrenmiş olacağız. Alacağımız bazı tedbirlerle doğalgazı daha ekonomik bir şekilde kullanabiliriz. Öncelikle havalar iyice soğumadan ve servislerin yoğunluğu artmadan eğer zamanı gelmişse kombi bakımı yaptırmanızı öneririm. Kombi bakımı ile birlikte kombinizi kışa hazırlamış ve oluşabilecek arızaları önceden tespit etmiş olursunuz. Kış ortasında kombi bakımı yaptırdığınızda servis konusunda sıkıntı yaşayabilirsiniz. Çünkü servislerin en yoğun olduğu döneme denk geleceğinden kısa sürede hizmet alamayabilirsiniz. Aynı zamanda yedek parça fiyatları da artacağından daha yüksek fiyattan temin etme ihtimaliniz oluşabilir. Kombi bakımı ile ilgili yapılması gerekenleri sizinle daha önceden paylaşmıştım. Aşağıdaki videolardan kombi bakımı ile ilgili bilgiler alabilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=YMRcGbhB0nw

https://www.youtube.com/watch?v=JNEmwrOpII8&t=445s

Petekleriniz ile ilgili bir sorun yaşıyorsanız kombi bakımı ile birlikte petek temizliği yaptırmanız da sistem verimi açısından oldukça önemlidir. Tıkalı olan petekler temizlendiğinde ısıyı daha iyi ileteceklerdir. Peteklerin ısı iletimleri ne kadar iyi olursa bulunduğu ortamı o kadar iyi ısıtır. Bunun yanında gereksiz yere yapılan petek temizliği kesinlikle sisteme zarar verir. Hangi durumlarda petek temizliği yaptırmanız gerektiği ile ilgili daha önceden bir yazı paylaşmıştım. Bu yazının linkini de buraya bırakıyorum okumanızı tavsiye ederim.

http://www.tesisatakademi.com/petek-temizligi-ne-zaman-yaptirilmalidir/

Kapalı ortamlarda doğalgaz bulunduğundan camlara menfez takılır. Kış mevsiminde soğuk hava menfez yardımı ile içeriye girerek ortamı soğutacaktır. Montaj esnasında menfez kanatçıklarının yönü doğru belirlenmelidir. Menfezin iç kanatçıkları yukarı doğru bakmalıdır. Bu durumda içeri giren soğuk hava üst kısımdaki sıcak hava ile çarpışır ve olumsuz etkisi az olur. Yapılan yanlış montajlarda soğuk havanın etkisi daha fazla olacaktır. Menfez montajı ile ilgili en kısa zamanda sizlerle detaylı bir video paylaşacağım.

Ek Ekipman Olarak Ne Kullanabilirim?

Evinizde yalıtım varsa ve eviniz ara katta ise oda termostatı ve termostatik vana kullanmanız size tasarruf sağlayacaktır. Sistem tasarımı ve evinizin cephesi de oldukça önemlidir. Fakat ilk saymış olduğum kriterler olmadığında tasarruf yerine daha yüksek tüketimlerle karşılaşabilirsiniz. Bu ürünleri de kış başlamadan temin ederek ısıtma sistemine montajlarını yaptırabilirsiniz. Ayrıca bu cihazlarla birlikte evinizde daha konforlu bir şekilde ısınmış olacaksınız. Bu ekipmanlarla ilgili videoların linkini aşağıda sizlerle paylaşıyorum.

https://www.youtube.com/watch?v=SzUvUF8ideU

https://www.youtube.com/watch?v=V04HSzaYMtQ&t=594s

Evinizin Dizaynı Nasıl Olmalı?

Evinizde peteklerin önlerinde ısının yayılmasını engelleyecek eşyaları koymamanız gerekir. Bu eşyalar koyulduğunda peteklerin verimi düşecektir. Perdelerinizin de yine petekleri örtmesine izin vermeyin. Peteklerinizin önü tamamen açık olursa peteklerinizden daha fazla faydalanmış olursunuz. Peteklerin önünde bulunan eşyalar ısının ortama yayılmasını engelleyecektir ve ortam geç ısınacaktır. Ortamın ısınma süresi gecikeceğinden kombi de dinlenme evresine daha uzun sürede geçecektir. Bu durumda da kombi daha fazla çalışacağından daha yüksek faturalarla karşılaşma olasılığınız artacaktır.

Bu yazıda anlattıklarımı en kısa zamanda sizlere video halinde aktarmayı planlıyorum. Şimdiden kışa hazırlığınızı yaparak faturaların sizi üzmesini engelleyin…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir