Klima Alırken Nelere Dikkat Etmeliyim ?

Özellikle yaz aylarında daha fazla ihtiyaç duyduğumuz klimaları tercih ederken dikkat etmemiz gereken bazı özellikler var. Bu özelliklere dikkat ederek satın aldığımız klimalardan beklentimiz kesinlikle verdiğimiz paranın karşılığını almak olacaktır. Gelişen teknolojiyle beraber her geçen gün yeni model ve bu modellere eklenmiş yeni özellikler ortaya çıkmakta. Öncelikle şuna karar vermeliyiz çok özellikli bir klima mı yoksa ihtiyacımızı karşılayacak bir klima mı ? Şöyle bir örnekle açıklıyım; araba almaya gittiğinizde aynı modelin farklı fiyatlarıyla karşılaşırsınız çünkü içerisindeki özellikler fiyata yansımıştır. Klimalarda da aynı durum geçerlidir.

Dikkat etmeniz gereken bir diğer durum ise klimanın kapasitesidir. Kullanacağınız yerin şartlarına göre klima kapasitesini yetkili bir kişi tarafından teyit ettirmeniz oldukça önemlidir. Bu işlemi yaptırmadığınızda ya verdiğiniz paranın karşılığını alamazsınız ya da fazla para verip ihtiyacınızın çok çok üstünde bir klima almış olursunuz ki bu da gereksiz masraftır.

Klimaların ısıtma soğutma yapabilmesi için içerisinde yeterli miktarda soğutucu akışkan olması gerekir. Klima alırken bu soğutucu akışkan çeşidine de dikkat etmelisiniz zira her geçen gün ozon tabasına en az zarar veren soğutucu akışkanlar tercih edildiği için firmalar bu konuda kısa sürelerde değişikliğe gitmektedir. Aldığınız klimaya 10 sene sonra şarj edecek soğutucu akışkan bulamadığınızda klimanız çalışır durumda olsa bile sırf soğutucu akışkan eksikliğinden hurdaya vermek zorunda kalabilirsiniz.

Son olarakta yetkili servis ağından bahsetmek istiyorum.Aldığınız klimada problem yaşadığınızda yetkili servisin müdahale edebilme süresi çok önemlidir. Peki bunu nasıl tespit edebilirsiniz ? Çevrenizdeki kullanıcıların yorumlarına göre bu kararı vermenizi tavsiye ederim. Buna ek olarak da  bu konuda öne çıkmış markaları tercih edebilirsiniz.

Klima almadan önce dikkat etmeniz gereken başlıkları bu şekilde sıralamış olduk. Daha fazlası için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir