Kombi Montajı Nereye Yapılmalı ?

Konutlarda ısınma ve sıcak su ihtiyacını karşılamak için kombileri kullanıyoruz. Kombilerin konumu da oldukça önemlidir. Yanlış montaj hem verimi hem de cihaz ömrünü olumsuz yönde etkileyecektir. Genellikle konutlarda balkona ya da mutfağa takılan kombilerin hangi ortamda daha faydalı olduğunu bu yazımda sizlere anlatmaya çalışacağım…

Balkonlar konutlarda ki ıslak mekanlardan bir tanesidir. Kombi su akıttığında ya da bakım esnasında çevresi kirlediğinde zeminin yıkanma ihtimali vardır. Kombi eğer balkondaysa bu gibi durumlarda temizliği de rahatlıkla yapılabilir. Fakat verim açısından olumsuz bir tablo karşımıza çıkmaktadır. Özellikle kapalı olmayan balkonlarda ısı kaybı fazla olacaktır. Kombi dış havayla sürekli temas ettiğinden verimi düşecektir. Eğer kombi boruları da balkon içerisinde dolaşıyorsa verim daha da düşecek ısı kaybı artacaktır. Buna ek olarak kullanılmadığı durumlarda eğer dona karşı koruması yoksa don olayından olumsuz yönde etkilenecektir. Bu durumda su ile temas eden kombi parçaları risk altında olacaktır. Bu durum karşımıza masraf olarak çıkacaktır. Yoğuşmalı kombilerde de yoğuşma gideri don olayından etkilenip kombinin verimini düşürebilir ve ömrünü kısaltır. Yoğuşma gideri tıkandığında yoğuşma suyu kombiyi ter edemeyecektir. Bu durumda ise yoğuşma suyu yanma odasına kadar çıkarak parçalara zarar verir.


Kombinin yukardaki durumlardan etkilenmemesi için balkon kapatılmalıdır. Kombi için yaptırılan dolapların da çok verimli olduğu söylenemez.

Mutfaklara takılan kombiler balkondakilere göre daha verimlidir diyebiliriz. Herhangi bir su kaçağında ise kombinin mutfakta olması dezavantaj oluşturur. Kombi dış havayla temas etmediği için ısı kaybı fazla olmaz. Borular da kapalı alanda olacağı için yine bir ısı kaybı oluşmayacaktır. Kış mevsiminde de don olayından etkilenmeyerek arıza riski de azalacaktır. Bunun yanında ise don olayından etkilenmeyerek sizi yarı yolda bırakmayacaktır.Yoğuşmalı kombilede yoğuşma suyu da mutfak giderine bağlandığında olumsuz yönde etkilenmeyecektir.

Hem balkona montajlarda hem de mutfağa montajlarda bizi neler bekliyor açıklamaya çalıştım. Bu kriterlere dikkat ederek montaj yaptırmanız önemli. İlerleyen zamanlarda bu konu hakkında bir video çekerek sizlerle paylaşacağım. Sizin de eklemek istedikleriniz olursa yorumlar kısmında paylaşabilirsiniz…

Kombi Neden Su Akıtır ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir