Yaz Mevsiminde Kombi Kapatılır Mı?

Havaların ısınmasıyla birlikte güneş enerjisi olan evlerde kombiler kullanılmamakta, güneş enerjisi olmayan evlerde ise sadece sıcak su konumunda kullanılacaktır. Peki, her iki durumda da kombi nasıl kullanılmalıdır? Bu yazımda sizlere bu durumları açıklayarak kombi kullanımı hakkında bilgiler vereceğim…

Öncelikle güneş enerjisi olan evlerde kombi nasıl kullanılmalıdır bundan bahsetmek istiyorum. Havaların soğuk olduğu zamanlarda güneş enerjisinden gelen vanalar kapalı tutulur. Güneş yüzünü göstermeye başladığında kombi bağlantı borularının üzerindeki vanalar, gaz vanası ve kombi sigortası kapatılır. Kış mevsimine kadar sıcak su ihtiyacı bu şekilde karşılanır. Kombinin bu kadar uzun süre çalışmaması belli başlı arızalar ortaya çıkarabilir. Herhangi bir sıkıntı yaşamak istemiyorsanız ayda bir kombinizi açarak çalıştırmanızı tavsiye ederim. Kombiler don olayına, pompa ve üç yollu vana tamir takımının sıkışmasına önlem olarak belirli aralıklarla çalışmaktadır. Bu işlemi yapabilmeleri için elektrik ve doğalgaza ihtiyaç duyar. Bu sebepten dolayı ayda bir kombinin çalıştırılması gerekir. Aksi takdirde kış başlangıcında kombiyi açtığınızda pompanız ya da üç yollu vana tamir takımınız sıkışmış olabilir. Sistem dolaşan su içerisinde bu iki parçaya zarar verebilecek çalışmasını olumsuz yönde etkileyecek partiküller bulunmaktadır. Uzun süreli kullanılmadığında işlevlerini yerine getiremez hale gelebilirler. Bu durum karşımıza aşırı ısınma hatası ya da sıcak su elde edememe gibi arızalar olarak çıkabilir. Kesinlikle bu arızalar olur diyemeyiz bunlar birer ihtimaldir. Herhangi bir sorun yaşamamak için belirli aralıklarla kombiniz çalıştırabilir ve evinize teknik servis çağırmak zorunda kalmayabilirsiniz.

Kombiler uzun süre kullanılmadığında herhangi bir doğalgaz tüketimi de olmayacaktır. Bu durumda doğalgaz hattı içerisinde bekleyen gaz yanmayabilir ve kombi hata kodu vererek beklemeye geçebilir. Birkaç kez kombinin reset tuşuna basarak tekrar çalıştırmayı denediğinizde sorun ortadan kalkacaktır. Kombiyi belirli aralıklarla çalıştırdığınızda bu problemi de yaşamamış olacaksınız.

Kombiler sürekli kapalı duracağından sistemdeki suyun boşaltılması gibi çok önemli bir hata yapılmaktadır. Sistemdeki suyun hem radyatörlere hem de kombiye zarar vereceği düşünülmektedir. Aksine sistem içerisinde oksijen oranı çok düşük su dolaştığından aslında etkisiz hale gelmiştir. Kombiye yeni eklenen suyun oksijen oranı yüksek olacağından ekstra bir paslanma oluşturacaktır. Bu hataya düşmemek için sistem içerisinde oksijen oranı düşük su muhafaza edilmelidir.

Güneş enerjisi olmayan evlerde kombiler sadece sıcak su konumunda yani yaz modunda kullanılmaya devam eder. Havalar ısınacağından kış mevsiminde elde ettiğimiz su sıcaklığı yazın bize çok sıcak geleceğinden su sıcaklığını biraz daha düşürerek kullanabilirsiniz. Yüksek sıcaklıklarda kullandığınızda soğuk su ekleyerek istediğiniz seviyelere getirmek yakıt tüketimini de artıracaktır. Yaz mevsiminde kombiyi aç kapa yaparak kullanmaktansa sürekli açık durmasını öneririm. Yine bu kullanımlarda radyatör vanalarının kapatılması da yapılmaması gereken bir uygulamadır.

Kış başlangıcında kombinizi verimli bir şekilde kullanabilmeniz için bazı tavsiyelerde bulundum. Havalar soğuduğunda servis ücreti ödememek için bu tavsiyelerimi dikkate alabiliriniz…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir