Kombilerde Baca Eğimi Nasıl Olmalıdır ?

Konvansiyonel ve yoğuşmalı kombilerde kullanılan kombi bacaları, yanma sonucu ortaya çıkan atık gazın dışarı atılmasını ve yanma için gerekli olan taze havanın yanma haznesine dış ortamdan çekilmesini sağlar. Dışarıya atılan sıcak atık gaz ve dış ortamdan çekilen taze hava arasında gerçekleşen ısı transferi sayesinde yoğuşma meydana gelir. Hem konvansiyonel hem de yoğuşmalı kombilerde, baca içerisinde de bir miktar yoğuşma gerçekleşir.

Bir kombinin konvansiyonel mi yoksa yoğuşmalı olduğunu kombiyi görmeden bacasına bakarak anlayabilirsiniz. Nasıl mı ? Baca eğimi kombileri ayırt etmenizde size bir ipucu verecektir. Baca eğimi eğer yukarı doğu ise kombi yoğuşmalı, baca eğimi aşağıya doğru ise kombi konvansiyoneldir. Peki bu eğim neden kombi çeşidine göre değişir ?

Baca eğimi, konvansiyonel kombilerde yoğuşma gideri olmadığından aşağıya doğru verilir. Baca içerisindeki yoğuşma suyu baca ucundan damlayarak bacayı terk eder. Bu yoğuşma suyu kombi içerisine nüfuz ederse kombiye zarar verecektir. Bu durumda kombi içerisindeki mekanik ve elektronik parçalar zarar görecektir.

Yoğuşmalı kombilerde bacada oluşan yoğuşma suyu sifona aktarılır. Bu sebepten dolayı baca eğimi yukarı doğru verilir. Bacada ki yoğuşma suyunun yoğuşma giderine gitmesi sağlanır. Bu sayede de bacadan su damlaması gibi bir durum ortaya çıkmamaktadır. Baca eğiminin yukarı ya da aşağı olmasını bu şekilde açıklayabiliriz. Kombi montajında eğer bu kuralı uygularsanız ilerleyen süreçlerde baca içerisindeki yoğuşma suyundan kaynaklı bir sıkıntı yaşamazsınız…..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir