Petek Temizliği Ne Zaman Yaptırılmalıdır ?

Sonbaharın yerini kış mevsimine bırakmasıyla havalar iyice soğudu. Soğuyan hava ile birlikte kombi bakımı ve petek temizliği yaptıran kişi sayısı da oldukça arttı. Malesef ihtiyacı olan da olmayan da kombi bakımı ve petek temizliği yaptırıyor. Bu konular hakkında önemli bir bilgi kirliliği mevcut. Bu yazımda sizlere petek temizliği hakkında yardımcı olmaya çalışacağım…( Kombi bakımı ile ilgili bilgileri Youtube kanalımda bulabilirsiniz 😉 )

Peteklerin içerisinde, yapılan yanlış uygulamalardan dolayı zamanla kirlenmeler söz konusu olabiliyor. Peki bu kirliliğin oranını nereden öğrenebiliriz ? Kombi bakımlarında peteklerin dönüş hattı üzerinde bulunan filtre sökülerek temizlenir. Filtre eğer kirli ya da çamurlaşmışsa petek temizliği yaptırılması gerekir. Sökülen filtre eğer temiz ise petek temizliği yaptırmanıza gerek yoktur. Petekleriniz kirlendiğinde genellikle alt kısımları ısıtmaz. Yanlış yönlendirmeler ve bilgi kirliliğinden dolayı yaptırılan petek temizliği sisteme zarar verecektir.

Petekleriniz ısıtmıyorsa çözümü sadece petek temizliğinde aramakta doğru değildir. Örneğin peteğin üst kısmı ısınmıyorsa petekte hava vardır. Sistemin sonundaki petek ısınmıyorsa pompa yetersiz ya da tesisat yanlış yapılmış olabilir. Bu sorunları da pompa kademesini yükselterek ve reglaj ayarı yaparak çözebilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=uhCx0i7Nr1o&t=126s

2 Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir