Hangi Tür Klima Tercih Etmeliyim?

Konutlarda artık klimalar çok daha fazla tercih edilmekte. Artan hava sıcaklıklarıyla birlikte bölge fark etmeksizin evlerde klima ihtiyaç haline geldi. Soğutma ihtiyacı aynı ısıtma ihtiyacında olduğu gibi evin tek bir noktasında değil tüm evde olduğu için alınacak bir klima ihtiyacımızı karşılamayabilir. Bu durumu göz önünde bulundurarak klima üreticileri multi split klimaları ön plana çıkarmaya başladı. Multi split klimalar tek bir dış ünite ile birden fazla iç üniteyi kullanma imkanı sunmaktadır.

Evinizde birden fazla klima almak yerine multi split klimalarla ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Bu durum size avantaj sağladığı gibi dezavantajları da olacaktır. Dezavantajların başında ise ilk yatırım maliyeti gelmektedir. İlk etapta multi split klimaları evinize taktırabilmek için biraz fazla ücret veriyorsunuz fakat cihazı kullandıkça faydalarını mutlaka göreceksiniz. Diğer bir dezavantaj ise bütün odalarda aynı anda iç üniteleri kullanırsanız iç ünite kapasitelerinde düşme olacaktır. Bu olaya diversite diyoruz. Klima üreticileri bütün cihazların aynı anda kullanılacağı ihtimalini çok düşük görür. Bu yüzden hepsi aynı anda kullanıldığında kapasitelerini belirli oranlarda kısarak dış ünite kapasitesine eşitlerler. İhtiyaç halinde iç ünitelerin hepsi aynı anda kullanıldığında karşımıza diversite çıkmaktadır.

Multi split klimaların avantajlarından biri ise tek bir dış ünitenin olmasıdır. Özellikle de montaj esnasında size büyük bir kolaylık sağlayacaktır. Birden fazla dış ünite olduğunda dış ünitede çirkin bir görüntü ortaya çıkmakta. Ayrıca dış ünitelerin montaj yeri de klimanın performansını etkileyen önemli bir etmendir. Multi split klimalarda tek bir dış ünite olduğu için ayrı ayrı montaj yeri aramanıza da gerek kalmayacak. Tek bir dış ünite olacağı için enerji tüketimi de daha az olacaktır. Aynı anda üç ya da dört dış ünite çalıştığında tüketim de artacaktır. Bunun yanında servis işlemlerinin maliyeti de düşecektir. Bunların hepsini düşünerek bir klima tercih ettiğimizde özellikle de birden fazla klimaya ihtiyaç duyduğumuz ortamlarda multi split klimalar ön plana çıkmaktadır. Eğer soğutma veya ısıtma ihtiyacımız belli bir kapasitenin üstüne çıkarsa mini vrv-vrf sistemlerini tercih edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir