Klima Montajı Nereye Yapılmalı?

Klima almadan önce detaylı bir araştırma yaparak klimalar hakkında bilgi edinmeye çalışıyoruz. Soğutucu akışkan türü, kompresör çeşidi, enerji sınıfı ve dayanıklılığı gibi birçok özelliğe dikkat ediyoruz. Klima eğer bulunduğunuz ortama uygun değilse ya da yanlış montaj yapılırsa sizin ihtiyacınızı karşılayamayacaktır. Bu yazımda sizlere klima montajı ile ilgili bilgiler aktaracağım.

Klima montajlarında iç ünite ve dış ünitenin konumu çok önemlidir. Yaz mevsiminde klimanızın daha performanslı olabilmesi için dış ünitenizin sürekli güneş gören bir noktada olmaması gerekir. Kış mevsiminde ısıtma modunda kullanacaksanız, dış ünitenizin güneşi hiç görmeyen bir noktada da olmaması gerekir. Klimayı hangi amaçla kullanacaksanız montaja gelen teknisyene düşüncelerinizi söyleyerek ona yardımcı olmanız gerekir. Yaz mevsiminde dış üniteniz eğer sürekli güneş gören bir noktada olursa klimanın performansını olumsuz yönde etkileyecektir.

İç ünite montajında ise dikkat etmeniz gereken en önemli husus üflenecek olan havanın oda içerisinde homojen olarak dağılmasıdır. İç üniteyi yerleştireceğiniz nokta homojen dağılıma hizmet etmesi gerekir. Genellikle orta noktalara yerleştirilen iç ünitelerde oda içerisinde ki sıcaklık dağılımı hemen hemen ayın olmaktadır. Böylece oda içerisinde bulunan herkes aynı sıcaklığı hissedeceğinden, klima bizlere konforlu bir ortam sunacaktır.

İç ve dış ünite montaj noktaları belirlendikten sonra ise boru mesafesine dikkat etmemiz gerekir. Boru mesafesi eğer belirlenen uzunluğu aşmış ise boru boyu uzatılıp sisteme kriterlere uygun soğutucu akışkan şarjı yapılmalıdır. Gerekli olan soğutucu akışkan şarjı ise soğutucu akışkan türüne göre değişmektedir. Katalog değerlerine göre istenen miktarda soğutucu akışkan şarjı yapılır. Eğer boru mesafesi olması gerekenden uzun olursa iç ve dış ünite montaj noktaları değiştirilmelidir.

Bütün bu işlemlere göre klima montajı yaptıktan sonra vakumlama işlemi yapılmalıdır. Sıfır alınan klimalarda dış ünite içerisinde soğutucu akışkan olacağından vakumlama işlemi iç ünite eşanjörü ve bağlantı borularına yapılacaktır. Vakumlama işlemi esnasında sistem içerisinde ki hava ve nem vakum pompası sayesinde dışarı atılacaktır. Sistem içerisinde hava ve nem olduğunda klimanın performansı düşecek ömrü kısalacaktır. Montaj işlemi bittiğinde yine klima üreticilerin belirlemiş olduğu vakum süreleri dikkate alınarak vakumlama işlemi bitirilmelidir. Vakumlama işlemi esnasında kaçak kontrolü de kesinlikle yapılmalıdır. Sistemde kaçak olduğu halde tespiti yapılmazsa soğutucu akışkan eksilmesi olacaktır. Soğutucu akışkan eksilmesi doğaya zarar vereceği gibi ekonomik kayba da uğratacaktır.

Klima montajı yaptırırken bahsetmiş olduğum kriterlere dikkat etmenizi öneririm. Bu kriterler göz önünde bulundurulmaz ise klimanızdan istediğiniz verimi elde edemeyebilirsiniz. Bir sonraki yazımda klima seçimi yaparken dikkat etmeniz gerekenlerden bahsedeceğim. Umarım sizin için faydalı olur…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir