Doğalgaz Tasarrufu Nasıl Yapılır?

Soğukların bastırması ile birlikte ısınma ihtiyacımız ve doğalgaz tüketimi artmaktadır. En fazla doğalgaz tüketimi de ısınma ihtiyacımızı karşılarken yaşanmaktadır. Doğalgaza gelen zamlar ve yapılan yanlış uygulamalar sonucu yüksek meblağlı faturalar karşımıza çıkmaktadır. Bu yazımda sizlere tasarruf yöntemlerinden bahsedeceğim…

Kış mevsimine girmeden önce kombinizin bakıma ihtiyacı var ise bu problemi ortadan kaldırmalısınız. Yaptıracağınız bu bakım kombinizin daha verimli çalışmasını sağlayacağından, performansı artacaktır. Kombi bakının yapan teknisyenin görüşleri doğrultusunda petek temizliği de yine iyi ısınabilmeniz için oldukça önemlidir. Tasarruf yöntemlerine kombi bakımı ve petek temizliği ile başlayabiliriz.

Eğer evinizde yalıtım var ve ara katlarda ise oda termostatı ve termostatik vana kullanmanızı da öneririm. Termostatik vana ile her oda için ayrı bir sıcaklık kontrolü yapabilirsiniz. Termostatik vana montajı yaptırırken montaj kurallarına da dikkat etmelisiniz. Yanlış yapılan montajlarda termostatik vana görevini yerine getiremeyeceğinden size ekstra maliyet getirecektir. Oda termostatı ile de en fazla kullanılan oda ısısını referans alarak kombinin çalışma düzenini buna göre değiştirebilirsiniz. Oda termostatı seçiminde de kombinizin çeşidini göz önünde bulundurmanızı öneririm.

Evinizde ki eşyaların konumu da tasarruf yapmanızı sağlayacak bir etmendir. Özellikle peteklerin önüne koyulan koltuklar ısının ortama yayılmasını engellemektedir. Koltukların yanı sıra perdelerde petek önüne koyulmamalıdır. Koltuklar ve perdeler ısı yayılımını engellediği için istenilen oda sıcaklığına geç ulaşılacaktır.

Kombiyi Nasıl Kullanmalıyım ?

Yapılan bir diğer yanlış uygulama ise evden çıkarken kombiyi tamamen kapatmaktır. Özellikle çok soğuk havalarda evden çıkarken kombi tamamen kapatılmamalıdır. Çok soğuk havalarda kombi üzerinden en düşük derece ayarlanarak kombinin çalışması sağlanmalıdır. Kombi çalışarak evin ısısını belli bir değerde tutar ve siz eve geldiğinizde istediğiniz ısıya daha kısa sürede ulaşır. Bu da kombiye aşırı yükleme yapmayacağından gaz tüketimini olumlu yönde etkileyecektir.

Peteklerdeki ısının oda içerisine yayılmasını kolaylaştıracak “radyatör arkalığı” kullanmanızı öneririm. Bu malzemeler peteklerden gelen ısının oda içerisinde dolaşmasına yardımcı olur.

Bu yöntemleri uyguladığınız taktirde büyük bir oranda tasarruf sağlayacağınızı ümit ediyorum. Tabi tasarruf oranı birçok değişkene bağlı olduğundan değişiklik gösterecektir. Umarım bu yöntemlerle daha düşük meblağlı faturalarla karşılaşırsınız 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir