Neden Kombi Bakımı Yapılmalı?

Ülkemizde bakım kelimesi maalesef önemsiz ve faydası olmayan bir anlam içermektedir. Bu algıyı yıkabilmek için yurt dışından örnekler göstermemize rağmen çokta başarılı olduğumuz söylenemez. 🙂 Eğer bir cihazın bakımı yapılacaksa Avrupalı buna büyük bir önem vererek bu konuda oldukça titiz davranmaktadır. İsviçreli bir bayanın evine kombi bakımı için gittiğimizde, bayan kombiyle ilgili her şeyi kayıt altına almış ve bakım zamanı geldiği için hemen servisi aramış. Kombiye ne zaman hangi işlemleri yaptırdığını tek tek not almış ve not defteriyle beraber gelen servisi karşılamıştı. Bu titizliği benim alışık olmadığım bir durum olduğu için beni oldukça şaşırtmıştı.

Havaların soğumasıyla birlikte artık yavaş yavaş kombileri kullanmaya başlıyoruz. Özellikle de kış mevsimi için konforumuzu üst seviyelere çıkaran bu cihazların kış ortasında teklememesi için ya da verimsiz çalışmaması için bakım yaptırmamız şart. Bu bakımı önceleri evlerimizde kullanmış olduğumuz sobalarla ilişkilendirmek istiyorum. Her kış öncesi sobayı, soba boruları ve bacayı temizleyerek kışa giriş yapmamızın soba çekişini ve yanmayı olumlu yönde etkilediğini biliyoruz ve bu işlemleri yapıyoruz. Kombi için de aynı işlemler geçerli. Kombiye yaptırmış olduğumuz bakım da hem kombi içerisindeki yanma verimini hem de performansını artıracaktır. Bütün bunların hepsi neden kombi bakımı yapılmalı sorusuna aslında yetecek bir cevaptır.

Kombi bakımı sadece verimi artırmak için değil daha uzun ömürlü olmasını da sağlamaktadır. Özellikle de yoğuşmalı kombilerde yapılan yanlış uygulamalar sonucu kombi ömrü azalmaktadır. Evinize gelen teknik servis bu yanlış uygulamaları düzelterek kombinizi daha uzun yıllar kullanmanızı sağlayabilir. Yaz mevsiminde kombinizi kullanmıyorsanız kombinizin için böcekler, kuşlar ya da arılar tarafından istila edilebilir. Kombi bakımınız yaptırmadığınız takdirde bu tarz olaylarla da karşı karşıya kalabilirsiniz.( Fotoğrafları İnstagram da bulabilirsiniz)

Peki neden ve ne sıklıkla kombi bakımı yaptırmalıyım ? Kombi bakımınızı 2 yılda bir yaptırmanız yeterli olacaktır. Eğer kombinin aşırı kirli bir ortamda değilse bu süre üç yıla kadar çıkabilir. Bana iletilen arızaların da çoğu bakımsızlıktan kaynaklandığı için sizlere böyle bir yazıyla bilgi vermek istedim. Aşağıda hem konvansiyonel hem de yoğuşmalı kombi bakımı videolarını bırakıyorum. Videoları izleyerek bakım hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz…

1 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir