Kombi Su Basıncı Neden Yükselir ?

Kombilerde su basıncının 1,5-2 bar aralığında olması gerekir. Bu değer bazen oluşan arızalar sonucu yükselebilmektedir. Bu yazımda sizlere bu arızanın nedenlerinden bahsedeceğim.

Kombiniz çalışırken basınç yavaş yavaş yükseliyor ve sistem durduğunda basınç düşüyorsa genleşme tankınızda sıkıntı olabilir. Bu sıkıntı genleşme tankı içerisindeki membranın görevini yerine getirememesinden kaynaklanmaktadır. Genleşme tankı içerisindeki membran ya delinmiştir ya da havası bitmiştir. Gerekli kontroller yapıldıktan sonra genleşme tankının sağlam olup olmadığına karar verilir.

Kombiye su takviyesi yapabilmek için doldurma musluğunu kullanırız. Bu musluk zamanla bozulabilir ve sürekli kombiye su takviyesi yapabilir. Bu gibi bir durumda da kombideki su basıncı artacaktır. Doldurma musluğunu değiştirerek sorunu çözebilirsiniz…

Son olarakta plakalı eşanjörden bahsetmek istiyorum. Plakalı eşanjörün bir kısmında ana eşanjörden gelen su, diğer kısmında ise şebeke hattından gelen su bulunur.Ve bu sular birbirine karışmadan plakalı eşanjör içerisinde dolaşır. Eğer plakalı eşanjör delinir ise şebeke hattından gelen su sisteme sızacağından sistemin basıncını yükseltecektir. Bu durumda da plakalı eşanjörü değiştirerek sorunu çözebilirsiniz. Daha detaylı bilgi için aşağıdaki videoyu izlemenizi tavsiye ederim….

20 Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir