Tatil Dönüşü Kombilerde Oluşan Arızalar Nelerdir ?

Bu yazımda sizlere tatile giderken kombiyi kapatıp giderek kombiye yapılan kötülük sayesinde oluşabilecek kombi arızalarından bahsedeceğim…

Yaz mevsiminin son günlerinde artık herkes tatilini bitirerek evlerine dönüyor ve tekrardan kombileri aktif hale geliyor. Peki kombiler buna hazır mı ? Kombiler bıraktığınız gibi mi ?

Şaslıysanız evet 🙂

Evden uzun süreli ayrılırken genelde kombiler kapatılır. Bu işlem yanlıştır çünkü kombinin açık olması ve kendini tehlikelere karışı koruması gerekir. Peki nedir bu tehlikeler ?

Kombi içerisindeki sirkülasyon pompasının sıkışmaması için için kombi elektronik kartı belirli aralıklarla pompayı çalıştırarak sıkışmasını engeller. Siz kombiyi kapattığınızda su içerisindeki kireç ve pas pompa içerisinde birikerek pompanın hareket etmesini engelleyecek ve kombi arıza verecektir. Kombinin arıza vermemesi için kombiye enerji girişini sağlamamız gerekir. Peki kış mevsiminde ne yapmalıyız ?

Kış mevsiminde kombi enerjisi kesildiğinde kombi soğuğa karşı korumasız bir hale gelir. Kombi arızası ile karşılaşmamak ve kombiyi savunmasız bırakmamak için kombinizin enerjisini ve gaz girişini kesmeden kombinin çalışmasını sağlamalıyız.

Bunlara ek olarak şöyle bir kombi arızası ile karşılaşabilirsiniz.

Uzun süre doğalgaz kullanılmadığı için hat içerisindeki yakıt bayat yakıt olacak ve alev oluşmayacaktır. Bu gibi durumlarda kombi hata kodu vererek çalışmayacaktır. Bu bir kombi arızası değildir. Böyle bir durumda kombiye reset atarak kombinin tekrardan çalışmasını sağlayabilirsiniz.

İlerleyen zamanlarda kanalımda da bu tarz video bulabileceksiniz… Umarım böyle sorunlarla karşılaşmazsınız 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir