Oda Termostatı Nedir? Nasıl Kullanılır?

Oda termostatı, kombi vb ısıtma ünitelerine bağlı olarak kullanılan ve mahal sıcaklığı kullanıcının istemiş olduğu dereceye geldiğinde bağlı olduğu ısıtma ünitesine açma/kapama yaptırır. Bu sayede hem mahal sıcaklığını sabit tutmaya yarar hem de bağlı olduğu cihazın mahal sıcaklığına göre çalışmasını sağlar. Oda termostatlarının birçok çeşidi olduğu için her kombiye uyumlu olmayabilir. Bu sebepten dolayı oda termostatı satın alırken kombinize uyumluluğunu kontrol etmelisiniz…

Oda termostatı genellikle ev içerisinde en fazla zaman geçirilen oturma odasına montaj edilir. Oda termostatı eğer kurallara uygun montaj edilmezse verimli çalışmayacaktır. Örneğin; radyatörlere yakın bir noktaya montaj edildiğinde odanın genel sıcaklığını değil de radyatörün sıcaklığını algılayacağı için kombiyi de yanlış yönlendirecektir. Ya da tavana yakın bir noktaya montaj edildiğinde ısınan hava tavana doğru hareket edeceğinden yine yanlış ölçüm yapacak ve kombiyi yine yanlış yönlendirecektir. Oda termostatı eğer bu kurallara uymadan montaj edilirse tasarruf yerine size zarar ettirecektir….

https://www.instagram.com/tesisat_akademi/

Oda termostatı kullanmış olduğunuz mahalin ( oturma odası ) sıcaklığına göre kombiye komut verecektir. Kombi oturma odası sıcaklığına göre hareket edeceğinden hem daha konforlu bir ortam oluşacak hem de daha fazla yakıt tasarrufu sağlayacaksınız.

Oda termostatı satın alırken kombinize uyumlu olup olmadığından emin olmasınız. Eğer kombiniz modülasyonlu ise modülasyonlu oda termostatı tercih etmelisiniz. Ya da modülasyon özelliği olmayan kombiye on/off oda termostatı tercih etmelisiniz.

Kış mevsimine yaklaştığımız bu günlerde araştırmalarınızı iyi yaparak tasarruf yapabileceğiniz cihazları tedarik etmenizi öneririm 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir