Tatile Giderken Kombi Kapatılmalı Mı ?

Özellikle kış aylarında tatile giderken bu soru kafa karıştırmaktadır. Kombiyi kapatıp gitmek mi yoksa açık bırakmak mı ? Kapatıp gidildiğinde ne gibi sonuçlar ortaya çıkar ? Bu yazımda tatile gidecekler için birkaç ipucu vereceğim 🙂

Kış aylarında dış hava sıcaklığının düşük olduğu bölgelerde don olayı meydana gelmektedir. Su donduğunda içinde bulunduğu malzemeye zarar verecektir. Kombi içerisinde de don olayından etkilenen parçalar olacaktır. Don olayından en çok plastik bloklar ve plakalı eşanjör etkilenir. Genelde kış mevsiminde kombi teknisyenleri tatil dönüşlerinde en çok plakalı eşanjör değişimi yapmaktadır. Peki kombinin don olayından etkilenmemesi için ne yapmalıyız ?

Tatile giderken kombinin gazı ve elektriği kesilmemelidir. Çünkü kombilerde bulunan dona karşı koruma özelliği ( yeni kombilerin hepsinde mevcut) sayesinde kombi kendini koruyabilmektedir. Kombi ntc sensör sayesinde suyun sıcaklığını ölçer. Belli bir sıcaklığın altına düştüğünde don olayına karşın alev oluşturarak risk altındaki parçaların sıcaklığını yükseltmiş ve don riski ortadan kaldırmış olur. Eğer cihazın elektriğini ve gazını keserseniz don olayına karşı korumasız kalacağından parçaların zarar görmesi kaçınılmaz olacaktır ve eve döndüğünüzde kombiniz artık su akıtan bir cihaz haline gelecektir.


Kombiler don olayına karşı tedbir alırken aynı özeni pompalara karşı da göstermektedir. Pompa blokaj koruması özelliği sayesinde pompanın sıkışmasını engellemektedir. Pompa uzun süre kullanılmadığında sıkışacak yani ısınan suyu sistemde dolaştıramayacaktır. Siz kombiden herhangi bir talepte bulunmamış olsanız bile kombi bu özelliklerini devreye sokar. Tek yapmanız gereken hem sıcak su hattı hem de kalorifer hattı sıcaklıklarını sıfıra getirip cihazı kendiyle baş başa bırakmaktır. Bu işlemden sonra tatil dönüşü kombinizi sağlam bir şekilde bulabilirsiniz. Kombiyi bu şekilde açık tuttuğunuzda hem elektrik hem de doğalgaz tüketimi faturaya etki etmez. Hem pompayı çalıştırma süresi hem de don olayından etkilenmemek için oluşturmuş olduğu alev süresi çok kısa olacaktır. Faturaya etki etse bile yine de cihazı açık tutmanızı öneririm.

Bu yazı ile birlikte aklınızdaki soru işaretlerini giderdiğime göre kombinize ve size İyi tatiller diyerek yazımı sonlandırabilirim 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir